حرفهایی برای گفتن..

حرفهایی که نمیشود همه جا گفت..

حرفهایی برای گفتن..

حرفهایی که نمیشود همه جا گفت..

حرفهایی برای گفتن..

خوشبختی سه ستون دارد:

فراموش کردن
تلخی های دیروز

غنیمت شمردن
شیرینی های امروز

امیدواری به
فرصت های فردا

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
نویسندگان

صداقت در خواستگاری2

شما می توانید با سوال کردن معکوس ، ببینید طرف راست می گوید یا دروغ،

مثلا شما می خوهید بدانید طرفتان اهل معاشرت است یا نه؟ می گویید اگر همسر آینده شما اهل معاشرت نباشد و منزوی باشد و اهل مسافرت و میهمانی نباشد برای شما سخت نیست ؟ اگر خودش هم همین حالت را داشته باشد می گوید نه .  چه سختی دارد . خانم چه بهتر ! این یعنی زن خوب .  چی هست هر روز میهمانی و خانه مامان و مسافرت و اینها .  اینجورخودش را لو می دهد .

بحث تناسب ادعا و عمل هم هست . بطور مثال خواستگاری برای شما آمده ، ادعاهایی دارد ، شما خیلی راحت می توانید بفهمید دو عمل با هم تناسب دارند یا نه؟  مثلا ادعا دارد آدم خیلی معتقد و متدینی است و خیلی به نماز اهمیت می دهد ، حالا رفت و آمد برای خواستگاری می کند ، شما ببینید به نماز اهمیت می دهد و نماز اول وقت برایش مهم است یا خیر و یا ادعا دارد شما خانم متدینی هستید و مآنوس با قرآن هستید ، ببینید آیا بلد هست دو آیه قرآن بخواند . ادعا می کند آدم با اخلاقی هست ، ببینید جلوی بزرگترها چطور بلند می شود یا می نشیند . آیا درحرف دیگران می پرد ، ادعای تحصیل می کند ، ببینید چند واحد درس خوانده مشروط شده یا نه ؟

جلسه اول سوالاتی می کنید این آقا و خانم جواب هایی داده اند ، می ببنید با هم جفت و جور نیست و تناقض دارد. در جلسه دوم سوال های مطرح می کند آدم می تواند بفهمد ، ادعا می کند خیلی منظم است ببینید چقدر سر وقت می آید. ادعا می کند کتاب خوان و اهل مطالعه است . ببینید دراتاقش کتاب هست یا خیر . ممکن است آقایی بخاطر پول پدرتان آمده باشد.  شک می کنید کاری ندارد ، شما بگویید من میخواهم روی پای خودم بایستم و روی پدرم حساب باز نکنم و می خواهم عزت نفس داشته باشم یا خانم می فرمایند من شاغل هستم و حقوق دارم تردید دارم آقا برای پول و شغلم آمده یا نه.  باز هم کاری ندارد شما می گویید شرط من این است که پولی راکه در می آورم نمی خواهم در زندگی خرج کنم و برای آن برنامه ای دارم و نمی خواهم آنرا مصرف کنم .

البته نمی خواهم این را بگویم توی زندگی من و تو نداریم ولی شما می خواهید او را امتحان کنید، بعد می گویید : من می خواستم دلم آرام بگیرد و گرنه من و شما نداریم و دیگری توکل به خدا و ائمه معصومین داشته باشیم ، فرصتی هم داشته باشیم تا بتوانیم اینها را بفهمیم و از پیش خدا دست خالی برنگردیم .

روایت داریم : النجاه فی صدق . نجات در راستگویی و درست کاری است.


استاد_دهنوی _ برنامه گلبرگ 88/5/8

  • حاجی انجم شعاع

خواستگاری

شوهر

همسر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی